Ilyés Csaba felvétele
„MÁRIÁCSKA“


Szűz Mária-szobor Szolnokon,
a Szelei úti dűlőben



ADATTÁR

Összeállította:
Kósa Károly




1925 szeptemberében az alábbi hírt közölte a szolnoki ferencesek által szerkesztett Katholikus Élet című folyóirat:
»A rékasi határ felé eső földekre újra visszakerül Szűz Mária szobra. Szeptember 8-án d. u. 3 órakor áldjuk meg a megújított szobrot egyik jámbor család 5 holdas birtokán. Eddig a szőlői kápolnában talált menedéket, mert előbbi gazdája nem akarta gondját viselni. Ez is jó jel, hogy áldozatosabbak híveink.«

A Historia Domusba már a jeles esemény megtörténtét jegyezték be:
»8-án áldotta meg a rékasi határban P. Mór Szűz Mária szobrát, melyet ifj. Bódi István vasutas és neje (Konstantin utca) újíttatott meg és állíttatott fel saját földjén.«



A Katholikus Élet következő számában is beszámoltak az eseményről:
A rékasi határban több száz szolnoki búcsús és tanyai jelenlétében, Palla Béla és Sebestyén Sándor theológusok segédletével áldotta meg P. [Majsai] Mór Szűz Mária szobrát, melyet ifjabb Bódi István vasutas és neje újíttatott meg és helyeztetett el saját földjén.


A szoborfülkén található tábla. - Pomázi Imre felvétele, 2024.

Ennyi (ismert) írásos nyoma van a Szolnok határában, Ugarban, a Szelei út - az egykori sóút - mellett álló kicsiny építménynek. A többit már csak különféle adattárakból és emlékezésekből szedegethetjük össze. (2011-ben a Farmosi család, 2012-ben a Kovács-Korpás család, s mindkét alkalommal S. Papp Mária idézte fel emlékeit.)

Bódi István 1889-ben, Szolnokon született, édesapja szintén István, édesanyja Guba Erzsébet. Városi lakásuk a Konstantin utca 1/1. szám alatt volt. Foglalkozása szerint MÁV művezető. A felesége Búcsú Rozália.


Leányuk születési anyakönyvi bejegyzése.

Az egyik változat szerint Búcsú Rozália Szűz Mária-látomása emlékére, a másik szerint gyermekük gyógyulásának emlékére állították saját földjükön.


Liturgia az 1940-es évek végén.

Szent György napján, Kisboldogasszony ünnepén, valamint Szent Mihály napján tartottak szentmisét a "Máriácskánál". (Voltak évek, amikor elsőáldozással egybekötve.)
Ilyenkor százak gyűltek össze a környékbeli tanyákról,  s még a városból is. Vittek ételeket, italokat, s egész nap együtt ünnepeltek.
Így volt ez az 1950-es évek végéig. Elmondták, hogy 1944 októberében még az orosz (szovjet) katonák is térdelve, sírva imádkoztak előtte.


1940-es évek.

Ezután még évekig épségben maradt e kis kegyhely. Az 1990-es évektől fordult rosszabbra a sorsa: először letörték a keresztet, majd ellopták a kovácsoltvas kerítést.


Kósa Károly felvétele, 1994.

Később újabb veszély fenyegette, ezért honlapomon hívtam fel rá a figyelmet:
»1994-ben még egy kis kovácsoltvas kereszt is állt az építmény tetején, melynek méreteit érzékelteti a [... lenti], 2003-ban készített fotómon látható tízéves ifjú. A fülke ma még áll, ám az M4-es autóút Abony és Fegyvernek közötti tervezett szakaszának szinte mindegyik nyomvonalváltozata itt halad el. Bízunk benne, hogy ez a kis emlékhely nem esik az útépítés áldozatául, hanem - mint már több esetben előfordult - felújítva őrzi az arra haladók testi és lelki épségét.«



A SzolnokTV Liturgia című vallási magazinjának szerkesztője, Singer Éva írt a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt.-nek melyre a következő választ kapta: »A fényképen látható Mária-fülke az M4-M8 autópálya csomópontjának térségében található. Az autópálya építése a mellékelt helyszínrajz alapján a Mária-fülkét nem érinti.«
Ezután, 2011-ben egy riportot készített velem és Lévai Lászlóval, aki szintén fontosnak tartotta az emlék megmentését. (Sajnos a felvétel - remélhetőleg nem véglegesen - elveszett.)


Lévai László nyilatkozik a SzolnokTV riporterének, Singer Évának. Kósa Károly felvétele, 2011.

Az építmény állapota azonban tovább romlott, mígnem a múlt évben a Gördögök SE tagjai - akik minden évben rendeznek két túrát ezen az útvonalon - Pomázi Imre vezetésével rá nem szánták magukat, hogy (tetemes munka- és anyagi ráfordítással) felújítsák ezt a csaknem 100 éves vallási emléket. Az új szobor Lipák István, a Tápiószelei Természetbarát Klub vezetőjének adománya.

A felújítási munkálatok egyik fázisa - háttérben az M4-es autópálya korlátjával.

2024. június 22-én, a Szent Iván éji Sóút teljesítménytúra alkalmával - a túrázók, érdeklőső szolnokiak, valamint az egykor a közelben lakó S. Papp Mária jelenlétében - történt meg a felszentelés, melyet Hartung Ferenc plébános-helyettes végzett.



Ilyés Csaba felvételei, miként a címképek is.


Lásd még:
Szent Iván éji túra nyílt gyalogos túra (és kerékpáros túra) (gordogok.hu)

Túra a történelmi Sóúton (tapionaturpark.hu)

A "Máriácska" helye a Google Térképen (a képen a nyílnál; jobb szélén az Abonyi úti vasúti megállóhely)::

https://www.google.hu/maps/@47.2096736,20.0943828,45m/data=!3m1!1e3?entry=ttu


Kezdőlap
Adattár