Tücsök & Blogár - 015

 Képmanipulálás egy évszázaddal ezelőtt 2013. dec. 15.

Az Árverés 90 Bt. honlapján található ez a két képeslap. Ha jól megnézzük őket, akkor láthatjuk, hogy ugyanonnan, s ugyanakkor készült a két fotó. Pontosabban: egy felvétel alapján sokszorosíthatták a két képeslapot. Itt csak a lenti laphoz adnak meg évszámot, s így annyit tudunk, hogy 1915-ben készült vagy ekkor adták postára. A fenti lehetett az "eredeti", azaz korábbabban forgalmazott változat. A kézzel írt "kat. kostel." felirat révén jól azonosítható lap ugyanis felbukkant már egy korábbi árverésen 1906-os évszámmal.

 Szolnok szépei a Színházi Élet című hetilapban – 1925 2013. nov. 19.
A Színházi Élet című hetilap 1925-ben "Korzó szépe" címmel versenyt hirdetett. Erre küldték be Szipál Márton fényképész fotóját, mely a szolnoki Végh Mártát, Benkó Gizellát és Végh Ilonát mutatja meg nekünk, háttérben a Zsinagógával. A képet közölte is a lap július 25-én megjelent száma. Szerencsére a kép eredetijét is megőrizte a Végh-család leszármazottja, Schilhan János, kinek jóvoltából most mi is láthatjuk.

 Előadás a szolnoki K. Tóth Lenkéről Kiskunfélegyházán 2013. nov. 6.

K. Tóth Lenke pedagógus, költő, közíró – Móra Ferenc unokahúga – szolnoki síremlékét és emléktábláit
lásd a "Jász-Nagykun-Szolnok megyei panteon"-ban!

 Szolnoki képeslap Ausztráliában 2013. okt. 20.

Ezt a Róth Dezső által kiadott képeslapot Móricz István küldte 1906 szeptemberében öccsének, a katonai szolgálatát akkor Szeben megyében teljesítető Józsefnek. A képen az utolsó szolnoki tiszai közúti fahidat látjuk a jégtörő jármokkal. (Ezek sem tudták megvédeni a hidat 1909. március 15-én, amikor a jégár elsodorta a híd egy részét.) A lapot az ausztráliai Migration Museum őrzi. A szovjet megszállás elől menekülő, majd új hazát a távoli földrészen találó Kiss család hagyatékából jutott a múzeum birtokába. Igen érdekes a lapra írt szöveg is, hiszen Móricz István néhány nappal előbb Budapesten járt a Washington-szobor avatásán. "... s mondhatom, ilyen ünnepélyt életemben nem láttam, mert volt ott meghatóbbnál meghatóbb jelenet, t. i. mikor az amerikai magyar testvér az itteni, azaz a hazaival örömkönnyek között ölelkezett! – Nincsen fogalmad, mi különös érzés járta át minden érzékemet. Senkisem mondaná, hogy magyarok, csak amikor megszólalnak, mert viseletük legtöbbnyire angol. Találtam köztük egy gyulaira is –  Fábián a neve –, s 12 év óta él ott, de azért jól beszél magyarul. Úgy találtam rá, hogy névsoruk volt születési hellyel megjelölve..." Az képeslap feladója is gyulai, s talán átutazóban vásárolta a szolnoki képeslapot.

 Szolnok múltja képkockákon 2013. okt. 7.

Lásd még a Verseghy Kör blogját!

 Fiumeiek átutazása Szolnokon és Karcagon, 1893. 2013. okt. 6.

FIUMEIEK KERESZTÜLUTAZÁSA SZOLNOKON
A legutóbbi budapesti országos kiállítás óta — midőn a nagykunok mintegy 600-an keresztülutaztak Szolnokon — nem volt oly díszes fogadtatása egy-egy átutazó társaságnak, mint múlt hó 30-án a magyar tengerparti kikötőváros, Fiume azon lelkes lakosainak, kik a magyarok iránti önzetlen jóindulatuknál fogva elhatározták, hogy viszonozzák a magyar Alföld metropolisának, Debrecennek a náluk tett látogatást. Szolnok város intelligentiájának sem kellett hangzatos felhívás arra nézve, hogy innen a Tisza partjáról a legőszintébb, szívből jövő „Isten hozott”-tal üdvözöljék az átutazókat. Az érkezés híre szájról szájra kelt, s a férfiak és nők a perront egészen megtöltve várták az érkező különvonatot. A vonat közeledése alkalmával már távolabbról feltűntek ama fiumei és magyar nemzeti zászlócskák, melyeket a vendégek lobogtattak. A vonat — elől Fiume és Debreczen felirattal és a két város címerével — a kölcsönösen hangoztatott lelkes éljenzés közben, a szolnoki tűzoltózenekar hangjai mellett robogott be. A fiumei vendégek — kik között igen sokan voltak a szebbik nemből is — az ablakhoz tolultak, többen a vonat lépcsőire álltak, majd néhányan közülük le is szálltak, s mindannyian lelkesen éljenezték a magyar hazát, Szolnok várost, sőt Kossuth Lajos éljenzését is lehetett hallani. Kludik Gyula, Szolnok város polgármestere viszonzásul üdvözölte a derék fiumeieket. Beszédének lényege abban állott, hogy Szolnok város lakói a legőszintébb szívvel üdvözlik itt az anyaországban a magyar tengerpart gyöngyének, Fiuménak azon lakosait, kiket a boldog sors — ha csak egy pillanatra is — ide vezérelt. Az üdvözlő beszédre Ciotta fiumei polgármester olasz nyelven válaszolt, megköszönve a szíves fogadtatást. Az itt időzés azonban alig 10 percig tartott, s a 16 kocsiból álló vonat — melynek első kocsijában a fiumei vendégek zenekara volt elhelyezve — a Rákóczi-induló hangjai mellett tovább vette útját Debrecen felé. Még néhány lelkes, s kölcsönösen hangoztatott éljenzés fejezte be az elválás perceit, s kendő- és zászlólobogtatás között tűnt el a vonat. A díszes fogadtatás mindenesetre kedves emlékét képezi azoknak, kik abban részt vettek, és annak szemtanúi voltak.
(Jász-Nagykun-Szolnokmegyei Lapok, 1893. júl. 2.)
A FIUMEIEK FOGADTATÁSA nemcsak Szolnokon, hanem vármegyénk területén mindenütt igen szívélyes volt. Így — mint értesülünk — Karcagon 4–5000 ember ment ki a vasúthoz a fiumeiek üdvözlésére, s a menetét lelassító vonat kölcsönös éljenzések között haladt továbba a sűrű, zárt sorokban álló nép előtt Debrecen felé, hol a legnagyobb lelkesedéssel fogadtattak a kedves vendégek. Ma már azonban ismét a saját otthonukban vannak a magyar vendégszeretet felejthetetlen emlékeivel.
(Jász-Nagykun-Szolnokmegyei Lapok, 1893. júl. 6.)

Régebbi bejegyzések Kezdőlap Újabb bejegyzések